Пропускане към основното съдържание

Кинезитерапия при крива шия - Torti Collis

Кинезитерапия при крива шия - Torti Collis
Torti collis се явява най-често в резултат на дисбаланс в хармоничното развитие на двата м-ла sternocleidomastoideus.Заболяването се дължи на структурни или тонични промени на м-ла.Среща се и при възрастни и при деца.
Крива шия се получава при централни и периферни увреждания.
-Централен torti collis-дължи се на увреда на екстрапирамидната система.При ДЦП се среща.Протича с повишен м-лен тонус по региден път.
-Периферен torti collis-най-често е травматичен,дължи се на шиен хематом,по време на раждането,о/о 14% е от родова травма на раменния сплит-те също са с torti collis.
Ако преобладават възбудните процеси на m.sternocleidomastoideus-м-ла е в хипертрофия,ако се отнася за вторична диструкция-м-ла е в хипофункция.
Вроден torti collis-детето е увредено още преди да се роди,миогенен/друг вид/,още при исхимия,при родова травма-м-ла се уплътнява и скъсява.Увредата може да се дължи и на функционален блокаж на атлантикоокципиталните стави-получава се при родова травма.
Клинична картина:
Главата е придърпана към увреденето рамо,а  лицето е обърнато нагоре към противоположната страна,когато м-ла е скъсен или с повишен м-лен тонус.При лезия на n.assesorius имаме отпадна симптоматика тогава доминира тонуса на здравия м-л, лицето сочи увредения м-л.В 70-75% се възстановяват напълно тези случай,в останалите 20-25%,ако нямаме резултат в 1-вата година подлежат на операция.
Средства на Физикалната терапия:
1.Лечение от положение-поставяне на главата в противоположно положение,при по-големи ортопедична яка или редресираща превръзка,ако имаме функционален блокаж трябва да се направи мануална терапия за деблокиране,ако имаме шиен хематом се правят парафинови апликации.
2.От физиотерапията правим:
-ИЧлъчи
-разнасящ М
-ЕФ
-ЕС
Правят се 30 процедури,3-4 пъти годишно
3.От ЛФК
-засилване на отслабения м-л-упр, с/у съпротивление
-за намаляване на регидността на м-ла правим ПИР
-пасивните упр са с лека редресация-разстягане в краиното положение-стречинг
-ПНМУ-при възрасртни и големи деца.
Целта на Кт е да се релаксира скъсения м-л и да се засили слабият м-л.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Функционални изследвания и проби на ОДА

Функционални изследвания и проби на ОДА I.Динамометрия Представлява измерване на мускулната сила.Предимно се изследва мускулната сила на ръката,екстензорите на гърба и ДК.Измерването се извършва с динамометър.За измерване на м-лната сила на ръката се използва ръчен динамометър,от ИП-стоеж динамометъра се хваща в дланта,ръката е отпусната с екстензиран лакет,ръката се абдуцира 90º в РС и се стиска с всички сили и се привежда до тялото.Пробата се прави 3 пъти и се взема най-високата ст-ст.Извършва се двустранно-с лява и дясна ръка. Измерването на гръбните екстензори на ДК се извършва с телесен динамометър/рядко се използва/. II.Плантограма Измерва свода на ходилото.Има два диаметъра-надлъжен и напречен.При нормално ходило се стъпва на пета,външен ръб и пръсти,като до 3г.в.-плоскостъпието е физиологично.Свода на ходилото се оформя от тибиалната м-ра и от m.flexor pollicis longus.При претоварване,травми,фрактури на тазовата м-рата се получава плоско ходило/pes planus/.Може да има 1-ва

Ъглометрия

Ъглометрия Е метод за измерване на обема на движение в ставите,съществуват различни методи за измерване.Ние използваме системата SFTR -S/сагитална/-флексия и екстензия -F/фронтална/-абдукция и аддукция -T/трансверзална/-хоризонтална абдукция и аддукция -R/ротационна/-външна и вътрешна ротация Движенията в дадена равнина се отчитат с 3 числени ст-ти,изклюения правят само анкилозите. Средната ст-ст винаги бележим с 0 неутралната ИАП/исходна анатомична позиция/ на краиника.От тази ИП започва измерването,за всяка става ИП е различна. Пред 0 записваме далечните движения: -екстензия -абдукция -радиално отвеждане -супинация -външна ротация -дорзална флексия на стъпалото След 0 записваме близките движения: -флексия -аддукция -вътрешна ротация -пронация -улнарно отвеждане -плантарна флрксия Когато измерваме дадена става записваме равнината после ставата и накрая измерването и винаги го правим двустранно. /S-РС-екстензия 45º 0 флексия170º/ /F-РС-абдукция180º 0 аддукция30º

Що е Рехабилитация?

Що е Рехабилитация? Максимално възстановяване във всяко едно отношение на дадената личност.Тя е комплект от медикосоциални мероприятия насочени към предпазване от заболявания, към бързо възстановяване към застрашените от инвалидизация лица-които мериприятия започват да се осъществяват още от началото на патологичния процес, като продължават през целияпериод на заболяването и целят максимално възстановяване на психическите,физическите,социалните,професионалните и икономическите възможности на П. Основни принципи на рехабилитацията. 1.Рехабилитационните мероприятия трябва да започнат максимално рано, непосредствено след заболяването. 2.Непрекъснатост и етапност в провеждането на рехабилитационните мероприятия-целия процес да е верижен. 3.Комплексност в рехабилитационната програма-с включване на медицински,педагогически и социално-икономически занимания/професионални/+ ДЕЖ. 4.Индивидуален подход при определяне х-ра и обема на рехабилитационните мероприятия-в лечението трябва да бъдем