Пропускане към основното съдържание

Функционални изследвания и проби на ОДА

Функционални изследвания и проби на ОДА
I.Динамометрия
Представлява измерване на мускулната сила.Предимно се изследва мускулната сила на ръката,екстензорите на гърба и ДК.Измерването се извършва с динамометър.За измерване на м-лната сила на ръката се използва ръчен динамометър,от ИП-стоеж динамометъра се хваща в дланта,ръката е отпусната с екстензиран лакет,ръката се абдуцира 90º в РС и се стиска с всички сили и се привежда до тялото.Пробата се прави 3 пъти и се взема най-високата ст-ст.Извършва се двустранно-с лява и дясна ръка.
Измерването на гръбните екстензори на ДК се извършва с телесен динамометър/рядко се използва/.
II.Плантограма
Измерва свода на ходилото.Има два диаметъра-надлъжен и напречен.При нормално ходило се стъпва на пета,външен ръб и пръсти,като до 3г.в.-плоскостъпието е физиологично.Свода на ходилото се оформя от тибиалната м-ра и от m.flexor pollicis longus.При претоварване,травми,фрактури на тазовата м-рата се получава плоско ходило/pes planus/.Може да има 1-ва,2-ра и 3-та степен .Съществуват различни методи за определяне на плоското стъпало.Ние използваме плантограмата на Чинджи. Стъпалото се намазва с талк,прах и се прави отпечатък в/у хартия на стъпалото.След това се определя степента.
III.Определяне на деформация на КС
Нормално при изправен стоеж,анатомичните оси на фемора и тибиата не лежат в една вертикална линия,те сключват ъгъл от 170º-отворен навън.Ако този ъгъл по-малкък има геновалгум или Х-баини крака/при момичета от слаба м-ра/,ако ъгъла е отворен навътре има геноварум или О-баини крака/при момчета и мъже-вследстие на рахит и др./.
IV.Измерване на подвижността на гр.стълб
1.Динамичен тест на Краус Вебер
Подвижността на гр.стълб др измерва в 3 оси на движение-флексия,екстензия, отвеждане вляво,вдясно и ротации на трупа.
а)шиен дял-е най-подвижната част
-измерване на флексия-нормално брадичката трябва да допре стернума
-измерване на екстензия-теменната кост трябва да заеме хоризонтално положение
-странично навеждане на главата-ушната мида да допре рамото
-ротация на главата-брадата трябва да допре рамото
б)цялостна флексия на гр.стълб-Том Маиер
този тестотчита подвижността на гр.стълб и ТЗС-ви.П стъпва на 20-30см. столче от пода и прави цялостна флексия на трупа,като КС са изпънати и ръцете трябва да докоснат пръстите на краката.Измерваме разстоянието от пода до пръстите на ръцете. Ако П допре пръстите на краката=0,ако минава под пръстите +см.,а ако не достига столчето –см.Имаме намалена подвижност и скъсяване на ишукорална м-ра.
в)флексия в торакален дял-От
ИП на П-стоеж,отбелязваме си С7 и Th12 с дермографски молив и спускаме см-ра/30см/.П трябва да се наведе напред и пак измерваме,разстоянието трябва да се увеличи от 3,5 до 5см.Това е нормалната подвижност.
г)екстензия в торакален дял
Флуристие1-П застава с гръб към стената с допрени до нея пети и седалище,нормално допира тила в стената.Ако не може да го допре измерваме от тила до стената в см-ри.
Флуристие2-с лице към стената,с допрени в стената пръсти на краката и гърди,П извършва екстензия назад и се измерва разстоянието от носа до стената.Нормално екстензията е до 30см.Ако е по-малка има изкривяване напред.
2.Измервания на гр.изкривявания
Нормално гр.стълб е в предно-задна посока-физиологични кривини.Шиина лордоза, торакална кифоза,лумбална лордоза.От различни заболявания тези кривини могат да се засилят или намалят.
А)Изкривявания в Сагиталната равнина:
-правилен гръб с нормални извивки
-плосък гръб-при него са изгладени или намалени всички физиологични кривини, особено шиината лордоза и гръдната кифоза.
-кръгловгънат гръб-всички физиологични кривини са по-силно изразени.
-кръгъл гръб-силно подчертана гръдна кифоза
Б) Изкривяванията могат да са и във фронталната равнина тогава са сколиози.Те биват:
-левостранна
-десностранна
Могат да са в шиен,торакален.Може да S-образна сколиоза/от 1 се стига до 2-ра сколиоза/.
Откриваме ги чрез:
-оглед-отклоненията във фронталната равнина могат да се определят като с молив очертаем всеки прешлен и след това прекараме линия с 2 и 3 пръст от шиен дял към лумбален дял и се усеща изкривяването.
-обръщаме внимание на раменете,при сколиоза рамото от страната на изкривяването е по-високо.
-оглеждаме долния ръб на лопатките-от страната на изкривяването ръбът стои по високо,а при кифоза лопатките стърчат напред.
-талиините триъгълници-триъгълникът които се сключва м/у ръката и талията е талииния триъгълник.Те трябва да са равни помежду си.При сколиоза триъгълникът от вдлъбнатата страна/конгавната страна/ се изостря а изпъкналата страна/конгвесната/ става по-тъп.
-седалищните гънки-се наблюдава асиметрия
-задколянните ямки-едното е по-нагоре
-м-рата от двете страни на гр.стълб-от страната на изкривяването м-рата е отслабена и отпусната,а от другата страна е скъсена и по-силна-регидна м-ра.
Измерването на гръбначните изкривявания
-чрез кифозомер-измерва кифозите. Представлява дървен ръстомер,на които са прекарани вертикални пръчици с дължина 25см.,П застава до кифозомера и пръчките се избутват до гр.стълб.Получава се изображение на изкривяването и може да се нанесе на хартия.
-измерване чрез отвес от С7 до интерглутеалните гънки и се измерва нишката до гр.стълб в см-ри.
-изследвания застава с гръб до стената,опира пети,седалище и тила до стената-получават се две кухини от страна на шиен/3пръста=3,5см./ и лумбален дял /една средна ръка или 4см./.
-чрез 4-лника на Мушков,сключва се четириъгълник м/у С7,L4 и долния ръб на лопатките,получава се 4-лник на които страните две по две трябва да са равни 2Х2. При сколиози едната страна е по-дълга.
-чрез ренгенова снимка
1-ва степен=11º
2-ра степен=22º
3-та степен=33º
Най-точно
1-ва степен при заставане мирно,изкривяването изчезва.
2-ра степен при стоика мирно не изчезва,а изчезва при чист вис.
3-та степен при вис не изчезва.
От упр.
От/на 30см от С7/=4см.
Шобер/на 10см. от С7/=5см.
Том Маиер=+5;0;-5
Странични наклони sin/dex=
Подвижност на цервикален дял:
Брада-стернум=
Брада-акромион=
Трагус-акромион=
Флуристие1/нос-стена/=30см.
Флуристие2/protoberanciq occipitalis-stena/=

Коментари

Популярни публикации от този блог

Ъглометрия

Ъглометрия Е метод за измерване на обема на движение в ставите,съществуват различни методи за измерване.Ние използваме системата SFTR -S/сагитална/-флексия и екстензия -F/фронтална/-абдукция и аддукция -T/трансверзална/-хоризонтална абдукция и аддукция -R/ротационна/-външна и вътрешна ротация Движенията в дадена равнина се отчитат с 3 числени ст-ти,изклюения правят само анкилозите. Средната ст-ст винаги бележим с 0 неутралната ИАП/исходна анатомична позиция/ на краиника.От тази ИП започва измерването,за всяка става ИП е различна. Пред 0 записваме далечните движения: -екстензия -абдукция -радиално отвеждане -супинация -външна ротация -дорзална флексия на стъпалото След 0 записваме близките движения: -флексия -аддукция -вътрешна ротация -пронация -улнарно отвеждане -плантарна флрксия Когато измерваме дадена става записваме равнината после ставата и накрая измерването и винаги го правим двустранно. /S-РС-екстензия 45º 0 флексия170º/ /F-РС-абдукция180º 0 аддукция30º

Що е Рехабилитация?

Що е Рехабилитация? Максимално възстановяване във всяко едно отношение на дадената личност.Тя е комплект от медикосоциални мероприятия насочени към предпазване от заболявания, към бързо възстановяване към застрашените от инвалидизация лица-които мериприятия започват да се осъществяват още от началото на патологичния процес, като продължават през целияпериод на заболяването и целят максимално възстановяване на психическите,физическите,социалните,професионалните и икономическите възможности на П. Основни принципи на рехабилитацията. 1.Рехабилитационните мероприятия трябва да започнат максимално рано, непосредствено след заболяването. 2.Непрекъснатост и етапност в провеждането на рехабилитационните мероприятия-целия процес да е верижен. 3.Комплексност в рехабилитационната програма-с включване на медицински,педагогически и социално-икономически занимания/професионални/+ ДЕЖ. 4.Индивидуален подход при определяне х-ра и обема на рехабилитационните мероприятия-в лечението трябва да бъдем