Пропускане към основното съдържание

Умора. Преумора. Претренираност.

Умора. Преумора. Претренираност.
Умората е временно снижаване на работоспособността,настъпва в резултат на извършена преди това трудова деиност.Тя е естествена защитна реакция на ор-зма и е сигнал за нуждата на ор-зма от почивка и условия за възстановяване.Умората се обяснява с различни теории.
-първо направление-хунорално,локалистично направление.Умората се дължи на изменение на обменните процеси,настъпващи в самия м-л.Едни автори смятат че се изчерпват енергиините запаси в м-лите.Други смятат че се натрупват междинни продукти при обмяната на в-вата-млечна к-на,специфични токсини кенотоксини-в-ва на умората.
-второ-ЦН направление-изиграва основна роля ЦНС,умората се разглежда като задържане в НКлетки и възбуждението загубва своя вълнообразен х-р и настъпва промяна при съотношението м/у възбудни и задръжни процеси в кората на ГМ. Преобладават задръжните процеси и това влияе на м-лната тъкан,като едни функции се забавят а други се повишават и се получава дискординация и дисравновесие.Първият признак на умората е снижаване на качеството на работата на м-лите.Субективните оплаквания са обща отпадналос,нежелание за работа,зрителната и слуховата острота намаляват,главоболие и др.
След продължителен сън тези оплаквания изчезват.Тя е физиологично състояние.
Преумората не е физиологично състояние,тя е защитна реакция на ор-зма и е сигнал за да не се стига до неприятни последствия,при нея настъпват процеси на енергиина загуба и няма възможност ор-зма да ги възстанови.След сън оплакванията при преумора не се възстановяват,получава се намаляване на телесното тегло,загуба на апетит,повишена възбудимост,отслабване на паметта,безсъние или сънливост.Преумората преминава в невроза.
Претренираност се изявява в намаление на постиженията,изменения в психиката, отказ от урока по ЛФК,м-лна хипотрофия,повишено RR,лесна уморяемост,безсъние.В ЛФК причините могат да са:
-монотонност
-безинтерес
-скука и т.н.
В такива случаи трябва да се направи почивка и отново да се продължи с друг вид методики или смяна на програмата.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Функционални изследвания и проби на ОДА

Функционални изследвания и проби на ОДА I.Динамометрия Представлява измерване на мускулната сила.Предимно се изследва мускулната сила на ръката,екстензорите на гърба и ДК.Измерването се извършва с динамометър.За измерване на м-лната сила на ръката се използва ръчен динамометър,от ИП-стоеж динамометъра се хваща в дланта,ръката е отпусната с екстензиран лакет,ръката се абдуцира 90º в РС и се стиска с всички сили и се привежда до тялото.Пробата се прави 3 пъти и се взема най-високата ст-ст.Извършва се двустранно-с лява и дясна ръка. Измерването на гръбните екстензори на ДК се извършва с телесен динамометър/рядко се използва/. II.Плантограма Измерва свода на ходилото.Има два диаметъра-надлъжен и напречен.При нормално ходило се стъпва на пета,външен ръб и пръсти,като до 3г.в.-плоскостъпието е физиологично.Свода на ходилото се оформя от тибиалната м-ра и от m.flexor pollicis longus.При претоварване,травми,фрактури на тазовата м-рата се получава плоско ходило/pes planus/.Може да има 1-ва

Ъглометрия

Ъглометрия Е метод за измерване на обема на движение в ставите,съществуват различни методи за измерване.Ние използваме системата SFTR -S/сагитална/-флексия и екстензия -F/фронтална/-абдукция и аддукция -T/трансверзална/-хоризонтална абдукция и аддукция -R/ротационна/-външна и вътрешна ротация Движенията в дадена равнина се отчитат с 3 числени ст-ти,изклюения правят само анкилозите. Средната ст-ст винаги бележим с 0 неутралната ИАП/исходна анатомична позиция/ на краиника.От тази ИП започва измерването,за всяка става ИП е различна. Пред 0 записваме далечните движения: -екстензия -абдукция -радиално отвеждане -супинация -външна ротация -дорзална флексия на стъпалото След 0 записваме близките движения: -флексия -аддукция -вътрешна ротация -пронация -улнарно отвеждане -плантарна флрксия Когато измерваме дадена става записваме равнината после ставата и накрая измерването и винаги го правим двустранно. /S-РС-екстензия 45º 0 флексия170º/ /F-РС-абдукция180º 0 аддукция30º

Що е Рехабилитация?

Що е Рехабилитация? Максимално възстановяване във всяко едно отношение на дадената личност.Тя е комплект от медикосоциални мероприятия насочени към предпазване от заболявания, към бързо възстановяване към застрашените от инвалидизация лица-които мериприятия започват да се осъществяват още от началото на патологичния процес, като продължават през целияпериод на заболяването и целят максимално възстановяване на психическите,физическите,социалните,професионалните и икономическите възможности на П. Основни принципи на рехабилитацията. 1.Рехабилитационните мероприятия трябва да започнат максимално рано, непосредствено след заболяването. 2.Непрекъснатост и етапност в провеждането на рехабилитационните мероприятия-целия процес да е верижен. 3.Комплексност в рехабилитационната програма-с включване на медицински,педагогически и социално-икономически занимания/професионални/+ ДЕЖ. 4.Индивидуален подход при определяне х-ра и обема на рехабилитационните мероприятия-в лечението трябва да бъдем