Пропускане към основното съдържание

Влияние на физическите упражнения върху сърдечно съдовата система

Влияние на физическите упражнения върху ССС
ССС е най-чувствителна към Кт и физически упр.,дори най-незначителното физическо натоварване влияе в/у сърцето/пример-флексия и екстензия на пръстите на ръцете с ритмична деиност стимулира сърдечния м-л/.Сърцето и кръвоносните съдове се инервират от ВНС,вследствие на възбуждението което възниква в моторната зона на ГМ се възбужда симпатикуса и удърите на сърцето се очестяват от 60-80 до 200 удара/мин. при натоварване се повишава тонуса на кръвоносните съдове и се повишава RR.Извършва се бързо преразпределение на кръвта от кръвоносните депа,свиват се капилярите на далака,ЧД и мезинтериума на червата.При физическо натоварване се достига до изтласкване на по-голямо количество кръв,като при покои 50-60% от кръвта циркулира,апри м-лна работа количеството кръв се увеличава 2-3 пъти,пулсът се учестява,увеличава се удърния и минутен обем на сърцето.
Факторите които определят движението на кръвта по кръвоносните съдове зависи от 2 основни условия:
-кардиален ф-р-ритмичното редуване на систола и диастола-кръвта се изтласква към артериите.
-екстракардиални ф-ри-всички физически упр. са насочени към екстракардиалните ф-ри.
1.Съдов ф-р-еластичността и тонуса на кръвоносните съдове.
2.Физио-химичен ф-р-интензивност на тъканната обмяна.
3.Скелетна м-ра-ставите,м-рата-благодарение на този ф-р се увеличава кръвотока на периферните нерви.
4.Диафрагма,гръден кош и дихателни движения-те променят  налягането в гръдната и коремната кухина и по този начин предвижват кръвта в големите вени.Те спомагат за изгонването на кръвта от кръвните депа,коремната кухина и увеличават циркулиращата кръв.
Основни симптоми при заболявания на ССС
1.Задух-диспнея-за разлика от задуха при БД заболявания,тук проблема не е във вентилацията,а в това че поради бавното предвижване на кръвта не може да изпълнява транспортната си ф-я,това води до хипоксия и задръстване с отпадни продукти предимно с СО2.Задуха настъпва при сърдечна слабост и се проявява при елементарни движения.
2.Цианоза-поради бавния венозен кръвоток,кожата и лигавиците придобиват синкаво-пепеляв цвят на кожата и лицето.
3.Сърцебиене-очестяване на сърдечните съкращения и са съчетани с аритмия.
4.Отоци-едем-забавянето на кръвната циркулация променя състава на кръвта, съчетава се с нарушен химизъм в тъканите-това води до появата на отоци предимно са в ДК,понякога са много големи-краиниците стават двоини.
5.Набиране на течност в корема-асцит-кашлица,тя е в резулатат на кръвонапълването на дихателните пътища и БД със застои на кръв в малкия кръг на кръвообръщението. Тя е при покои и при движение,повърхностна е и непрекъсната.
Физическите упр. оказват благоприятно въздеиствие в/у всички звена на ССС
Тяхната роля се изразява в:
1.Очестяване на пулса,удърния и минутен обем.
2.Ускоряване на кръвотока-налице е преразпределение на кръвната маса,кръвните депа се изпразват и кръвта се насочва към работещите м-ли,понижава се периферния съдов тонус и се разтоварват резервните капиляри.Подпомага се периферното съдово съпротивление и венозния оток се подпомага,увеличава се сърдечната деиност.
3.Подпомагане и подобряване на кръвооросяването на миокарда и се стимулира коронарното кръвообръщение.При м-лна работа тонусът на коронарните съдове се понижава а оттам се засилва кръвооросяването,по този начин се засилва физическата работа на коронарния кръвоток.
4.Увеличаване на съкратителната способност на миокарда-в състояние на покои и налице забавена сърдечн деиност,е намалено артериалното налягане,имаме пълно уползотворяване на кислорода.При физическо натоварване промените в кръвообръщението се х-рат с бързо вработване т.е. извършване на повече работа с по-малко енергиина загуба,в резултат на това се постига бързо възстановяване при сърдечни заболявания.
5.В резулата на стимулиращото влияние на м-лната деиност се спомага развитието на колатерална мрежа на миокарда.
6.Системната физическа тренировка подобрява механизмите на самообновяване на клетъчните структури.
Основната цел на Кт при ССЗ-е траино нормализиране на кръвообръщението в покои и при физически усилия,стимулиране на екстракардиалните ф-ри и извъшването на повече работа с по-малки усилия.
Задачи на Кт:
1.Нормализиране на деиността на ЦНС-на симпатикуса
2.Повлияване на психоемоционалния тонус
3.Намаляване на последиците от обездвижване
4.Подобряване на трофиката и засилване на сърдечния м-л,увеличаване на съкратителната способност
5.Регулиране на съдовия тонус
Показания и Противопоказания
Кт е противопоказана в острия стадии на заболяването или Кт в острия стадии може да се сведе до елементарни движения.
Кт е показана в хроничния период-поддържането.Кт е насочена към профилактика на ССЗ.Тя се извършва най-вече чрез борбата с обездвижването.
По време на процедурата по Кт,трябва да се следят следните хоморални ф-ри:
1.Пулсовата чистота и ритъм
2.Артериално налягане
3.Чистота на дишането
Измерват се в началото,в средата и в каря на процедурата.

Коментари

Публикуване на коментар

Популярни публикации от този блог

Функционални изследвания и проби на ОДА

Функционални изследвания и проби на ОДА I.Динамометрия Представлява измерване на мускулната сила.Предимно се изследва мускулната сила на ръката,екстензорите на гърба и ДК.Измерването се извършва с динамометър.За измерване на м-лната сила на ръката се използва ръчен динамометър,от ИП-стоеж динамометъра се хваща в дланта,ръката е отпусната с екстензиран лакет,ръката се абдуцира 90º в РС и се стиска с всички сили и се привежда до тялото.Пробата се прави 3 пъти и се взема най-високата ст-ст.Извършва се двустранно-с лява и дясна ръка. Измерването на гръбните екстензори на ДК се извършва с телесен динамометър/рядко се използва/. II.Плантограма Измерва свода на ходилото.Има два диаметъра-надлъжен и напречен.При нормално ходило се стъпва на пета,външен ръб и пръсти,като до 3г.в.-плоскостъпието е физиологично.Свода на ходилото се оформя от тибиалната м-ра и от m.flexor pollicis longus.При претоварване,травми,фрактури на тазовата м-рата се получава плоско ходило/pes planus/.Може да има 1-ва

Ъглометрия

Ъглометрия Е метод за измерване на обема на движение в ставите,съществуват различни методи за измерване.Ние използваме системата SFTR -S/сагитална/-флексия и екстензия -F/фронтална/-абдукция и аддукция -T/трансверзална/-хоризонтална абдукция и аддукция -R/ротационна/-външна и вътрешна ротация Движенията в дадена равнина се отчитат с 3 числени ст-ти,изклюения правят само анкилозите. Средната ст-ст винаги бележим с 0 неутралната ИАП/исходна анатомична позиция/ на краиника.От тази ИП започва измерването,за всяка става ИП е различна. Пред 0 записваме далечните движения: -екстензия -абдукция -радиално отвеждане -супинация -външна ротация -дорзална флексия на стъпалото След 0 записваме близките движения: -флексия -аддукция -вътрешна ротация -пронация -улнарно отвеждане -плантарна флрксия Когато измерваме дадена става записваме равнината после ставата и накрая измерването и винаги го правим двустранно. /S-РС-екстензия 45º 0 флексия170º/ /F-РС-абдукция180º 0 аддукция30º

Що е Рехабилитация?

Що е Рехабилитация? Максимално възстановяване във всяко едно отношение на дадената личност.Тя е комплект от медикосоциални мероприятия насочени към предпазване от заболявания, към бързо възстановяване към застрашените от инвалидизация лица-които мериприятия започват да се осъществяват още от началото на патологичния процес, като продължават през целияпериод на заболяването и целят максимално възстановяване на психическите,физическите,социалните,професионалните и икономическите възможности на П. Основни принципи на рехабилитацията. 1.Рехабилитационните мероприятия трябва да започнат максимално рано, непосредствено след заболяването. 2.Непрекъснатост и етапност в провеждането на рехабилитационните мероприятия-целия процес да е верижен. 3.Комплексност в рехабилитационната програма-с включване на медицински,педагогически и социално-икономически занимания/професионални/+ ДЕЖ. 4.Индивидуален подход при определяне х-ра и обема на рехабилитационните мероприятия-в лечението трябва да бъдем